VİDEOLAR

Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzı, rahmin dar ve kısa olan son uç kısmıdır ve rahmi vajen dediğimiz doğum kanalına bağlayan kısımdır. Bu bölgenin kanserine serviks veya rahim ağzı kanseri denir. Kadın genital kanserleri arasında tek taraması olan ve bu nedenle erken tanısı konabilen tek kanserdir. Rutin takipler ve tarama testleri ile erken tanı konabilirse ve erken tedavi ile tam iyileşme sağlanabilmektedir.

Kimler rahim ağzı kanseri için risk altındadır?

Rahim ağzı olan tüm kadınlar serviks kanseri için risk altındadır. Bu kanser tipi 30 yaşından sonra sıklıkla görülmektedir. Diğer genital kanserler daha çok 60 yaş üstü ileri yaş hastalığı iken rahim ağzı kanseri nispeten daha erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Rahim ağzı kanseri, kadın ölümlerinin önemli nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Ancak son 40 yılda, kadınlarda rahim ağzı kanserinden ölümler önemli ölçüde azalmıştır. Bu düşüş, dünya üzerindeki kadınların düzenli olarak smear testlerini yaptırmaları nedeniyle olmuştur. Çünkü, bu pap test de denilen smear testi, kanser öncüsü değişiklikleri tespit etmek sureti ile dokuyu kansere dönüşmeden saptamakta ve kansere dönüşmeden tedavisinin sağlanması ile kişi kanser olmaktan bile kurtulmaktadır.

Rahim ağzı kanserinde ne gibi şikayetler olmaktadır?

İşin üzücü yanı erken evrede iken kişide hiçbir şikayete yol açmıyor olmasıdır. Düzenli kontrollere gitmeyen birinin de şikayeti oluştuğu zaman doktora başvurması lezyonun ilerlemiş evrede iken tanı konmasına yol açmaktadır.  İleri evredeki rahim ağzı kanserindeki  şikayetler normal dışı kanamalar, özellikle cinsel ilişkide kanamalar veya akıntılar şeklinde olmaktadır. Her akıntı ve kanama tabii ki de kanser demek değildir, ancak bu durumun ayrımı için kişinin doktoruna görünmesi  tavsiye olunmaktadır.

Rahim ağzı kanserine yakalanma riskimi nasıl azaltabilirim, nasıl korunabilirim?

Bunu için birkaç yol vardır;

1) Kendinizi HPV virüsünden korumalısınız.

• Rahim ağzı, vajen ve vulva kanserine yol açan kötü huylu HPV virüsüne karşı aşılanmak için doktorunuza müracaat ediniz.

 •Cinsel ilişkide kondom kullanın

•Seksüel partner sayısını sınırlandırma.

2) Rahim ağzı kanser öncüsü veya kanser taraması yapan smear testinizi yaptırmak için düzenli doktor kontrollerinize gidiniz.

Pap test (smear testi) bugün elimizde olan güvenilir ve etkili bir kanser tarama testidir. Smear ile taranabilen tek kanser türü rahim ağzı kanseridir.  Zaten çogu rahim ağzı kanseri, hayatlarında hiç smear testi yaptırmamış veya son 5 yıldır smear yaptırmamış kadınlarda görülmektedir. Çünkü yaptırıp saptananlar oluşmadan veya erken evrede tanılarını alıp tedavi ile kurtulmuş olmaktadırlar.

3) Sigara içmeyin. Sigara vücutta birçok kansere yok açmaktadır, ki bunlardan biri de rahim ağzı kanseridir, sigara içen kadınlarda bir HPV virüsü varsa risk daha da artmaktadır.

4) HPV aşısı yaptırın. Serviks, vajen ve vulva kanserine yol açan yüksek riskli HPV türleri dediğimiz virüslere karşı koruyan 2 tür aşı mevcuttur. Her iki aşı da özellikle 11-12 yaşlarındaki kız çocukları için tavsiye edilmektedir, ancak aşı 13. Yaştan 26. Yaşa kadar da etkili koruyucu olarak kullanılabilmektedir. Üç doz halinde uygulanan aşı sonrasında da kadınlar, kanser tarama programlarını devam ettirmeli ve düzenli olarak smear testlerini yaptırmalıdırlar.

Pap testini ne zaman başlamalı ve ne sıklıkta tekrarlanmalıdır?

Her bayan en geç 21 yaşında veya cinsel aktif döneme geçer geçmez smear yaptırmaya başlamalıdır. Ne sıklıkta smear alınacağı ise bazı faktörlere bağlıdır:

• Eğer 3 yıl arka arkaya Pap  smearlarınız normal ise smear yaptırma aralığınızı 3 yıla çıkabilirsiniz.

 •30 yaş ve üzerinde iseniz smear ile beraber rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsü de aynı muayene taranabilir. Her 2 testiniz de negatif saptanır ise bu sizin birkaç yıl içinde rahim ağzı kanserine yakalanma riskinizin oldukça düşük olduğunu göstermektedir.  Tarama sıklığı azaltılabilir. Şu durumlarda smear taramalarının artık yapılmasına ihtiyaç yoktur:

• Yaşınız 65 üzeri ise ve mükerrer takiplerde normal smear testiniz mevcutsa.

• Kanser dışı bir nedenden rahim ağzınız rahminiz ile beraber çıkarılmış ise..

 

Papa test sonuçları ne anlama gelmektedir?

Test sonuçları 3 türlü gelebilmektedir. Normal,  şüpheli  ve anormal. 

Normal: Normal veya diğer tabirle negatif sonuç servikste hiçbir hücresel  anormalliğin olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak yine de smear takiplerine gelecekte olabilecek hücresel değişimleri tespit edebilmek için devam etmek gerekmektedir.

 Şüpheli: Hücrelerdeki değişim tam olarak tanımlanamamaktadır. ASCUS olarak da tanımlanmaktadır. Hücrelerde anormal durum olma ihtimali olabilir ama durum net değil demektir. Bu durum, HPV infeksiyonuna bağlı olabileceği gibi gebelik, menapoz veya diğer infeksiyonlara bağlı hücresel değişimler de olabilir. Nedenin HPV infeksiyonuna mı bağlı olup olmadığı konusunda HPV testine başvurulabilir.

 Anormal: Rahim ağzında anormal hücrelere rastlandı anlamına gelmektedir. Ancak, bu rahim ağzı kanserisiniz demek değildir, ileri araştırmalara geçilmesi gerektiğinin habercisidir. Doktorunuz doku örneği alarak incelemeyi derinleştirecektir.

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.


Bu Makale 21 Okunmuştur

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.